author avatar
بروزرسانی در تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۳۰

آموزش روش ویکور در اکسل (VIKOR) فیلم

برای اولین بار در فضای مجازی


مدرس:اسماعیل رضایی
پارت اول:مقدمه ای بر تصمیم گیری چند معیاره
پارت دوم:طراحی پرسشنامه
پارت سوم:ادغام پرسشنامه
پارت چهارم:محاسبه نرخ ناسازگاری(روش بردار ویژه)
پارت پنجم:تئوری آموزش روش ویکور
پارت ششم:پیاده سازی روش ویکور در اکسل


پیش نمایش دانلود آموزش

روش ویکور یکی از جدیدترین روش های تصمیم گیری چند معیاره است. این روش برخلاف سایر روشهای MCDM قابلیت تعیین گزینه برتر زا زمانی که تعدادشان بیشتر از یک مورد است دارد. در واقع در این روش بر خلاف روش های روش‌هایی مانند AHP، ANP و تاپسیس که به ترتیب  اوزان، گزینه ها مشخص می شوند، در روش ویکور اولویت ها بر اساس سه پارامتر تعیین میگردند. بنابراین گزینه های برتر می توانند همزمان چندین عامل باشند که همگی با هم گزینه ی برتر هستند. در ادامه گریزی میزنیم بر روش های تصمیم گیری چند معیاره.

 تصمیم گیری چند معیاره مربوط می‌شود به دسته‌ای از مسائل که برای به دست آوردن جواب ها و گزینه های مورد نظر می توانیم آنها را بر اساس معیارهای مختلفی بررسی کنیم. دسته‌ای از مسائل که به داده های کمی می پردازند و بر اساس توابع ریاضی چند هدف حل می‌شوند مسائل تصمیم گیری چند هدفه یا MODM نام دارد. اما دست مسائلی که با در نظر گرفتن داده های کمی و کیفی با استفاده از روش‌های نوین در صدد کوتاه کردن مسیر رسیدن به جواب ها هستند به عنوان روش های تصمیم گیری چند شاخصه یا MADM شناخته می شوند. این دسته از روش ها محبوب تر هستند و سادگی خاصی را برای محققان فراهم می‌کند که بتوانند به راحتی اهمیت های گزینه ها یا شاخص های مورد نظر خود را بدست بیاورند. در واقع در روشهای MADM تنها گزینه برتر انتخاب می‌شوند. این در حالی است که در روش‌های MADM یا تصمیم گیری چند شاخصه علاوه بر گزینه برتر سایر گزینه ها نیز رتبه بندی می شود. در این مقاله ما به دنبال روش های تصمیم گیری چند شاخصه و به خصوص آموزش روش ویکور هستیم.

آموزش روش ویکور

روش ویکور شباهت زیادی به تکنیک تاپسیس دارد و در واقع این دو روش از دسته مسائل دو سطحی می باشند که در آن معیار و گزینه وجود دارد. در مسئله شما ممکن است که گزینه ها وجود نداشته باشند اما شاخص‌هایی که قصد رتبه‌بندی آنها را دارید می توانند نقش گزینه را برای شما ایفا کنند. در واقع هر مسئله دوسطحی تصمیم گیری چند شاخصه را می‌توان با استفاده از تکنیک ویکور حل کرد.  پس ممکن است که مسئله شما دارای معیار و تعدادی گزینه مانند سبد های پروژه و … باشد.  یا اینکه مسئله شما دارای معیار و زیر معیار باشد که در اینجا شما هدفتان رتبه بندی زیرمعیارها با استفاده از این تکنیک است. در واقع ماتریس تصمیمی که قرار است شما برای این مسئله تشکیل دهید با ماتریس تصمیمی که برای گزینه ها تشکیل دهید متفاوت است. در ماتریس تصمیم گزینه ها نسبت به معیارها، گزینه ها تمام معیارها را مشترک دارند اما در ماتریس تصمیمی که برای زیر معیار ها تشکیل می دهید همه زیر معیارها معیار مورد نظر را ندارند.

کلیک  آموزش روش anp (ای ان پی) با مثال در سوپر دسیژن فیلم

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *