آموزش روش تاپسیس فازی
author avatar
بروزرسانی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۲۰

آموزش روش تاپسیس فازی در اکسل (FTOPSIS) فیلم

برای اولین بار در فضای مجازی


مدرس:اسماعیل رضایی
پارت اول:مقدمه ای بر تصمیم گیری چند معیاره
پارت دوم:طراحی پرسشنامه
پارت سوم:ادغام پرسشنامه
پارت چهارم:محاسبه نرخ ناسازگاری(روش بدار ویژه)
پارت پنجم:تئوری آموزش روش تاپسیس فازی
پارت ششم:پیاده سازی تاپسیس فازی در اکسل همراه با نمونه فایل


دانلود آموزش

آموزش روش تاپسیس فازی در اکسل (گام به گام) همراه با فیلم. تاپسیس فازی (ftopsis) توسعه یافت تکنیک topsis با عداد قطعی است. این رویکرد با توجه به بکاربردن اعداد فازی نحوه محاسبات متفاوت تری دارد اما همان مراحل و مفاهیم را طی می کند.

این آموزش شامل مشاوره رایگان است

فیلم آموزش تاپسیس فازی شامل ۶ قسمت می باشد که برای اولین بار بطور تخصصی توسط شریف نگار تهیه شده است.

نرم افزار تاپسیس فازی

در انتهای این متن می توانید فایل روش تاپسیس pdf را دانلود کنید. بنابراین نیازی به کپی کردن متن نیست. بسیاری از افراد در مورد نحوه انجام روش تاپسیس در sp (فازی و قطعی) سوال دارند. و شاید با توجه به قابلیت های بالای نرم افزار spss، انتظار دارند که این تکنیک را نیز در این نرم افزار انجام دهند. اما واقعیت چیز دیگری است و امکان حل روش topsis در spss در حال حاضر غیر ممکن است. بهترین نرم افزار برای حل این تکنیک، استفاده از اکسل است. که ما در این قسمت به آموزش روش تاپسیس فازی در اکسل می پردازیم.

تعریف روش تاپسیس فازی و fuzzy topsi چیست؟

برای این تکنیک در حالت فازی تعریف خاصی ارائه نشده است. در واقع، حتی برای حالت قطعی نیز تعریف همان عنوان این تکنیک است. به هر حال شما می توانید این تعریف را بکار ببرید. “تاپسیس فازی یکی از روش های تصمیم گیری چند معیاره است که با تکیه بر منطق فازی جهت کاهش ابهام در نظر کارشناسان، همزمان فاصله شاخص های مورد بررسی را از ایدآل منفی بیشینه و از ایدآل مثبت کمینه می کند.” این تعریفی است که وبسایت شریف نگار به شما پیشنهاد میکند. که بسیار جامع و روان است. شما می توانید این پست را ویرایش کنید و از آن به عنوان جزوه تاپسيس فازي در پایان نامه خود استفاده کنید. همچنین، اگر به اطلاعات بیشتری از جمله دسته بندی مقالات در این حوزه نیاز دارید می توانید بانک پایان نامه های خارج را در سایت oatd.org مشاهده کنید. در این سایت، پایان نامه های زیادی از کلیه رشته ها از سراسر جهان موجود است که بسیاری از آنها استفاده می کنند. همچنین، در ادامه آموزش نرم افزار تاپسیس pdf که در محیط اکسل می باشد قابل دانلود است.

مقاله تاپسیس فازی

مقاله بیس یا پایه ای تکنیک topsis fuzzy می تواند متفاوت باشد. بدلیل اینکه گاهی ممکن است از ابزاهای مختلفی برای بدست آوردن وزن معیارها استفاده کرد. و یا از نوع دیگری از اعداد fuzzy استفاده کرد. به هر حال ما در اینجا یک مقاله بیس topsis fuzzy را به شما معرفی میکنیم که می توانید از این مقاله استفاده کنید. توجه فرمایید که مقاله پیشنهادی توسط شریف نگار، مقالاتی هستند که اکثر محققان از آنها استفاده می کنند. برای دانلود مقاله بیس این تکنیک بر روی لینک زیر کلیک کنید.

چرا تاپسیس فازی؟

برای پراختن به این سوال که چرا topsis فازی استفاده می شود زمانی که ادعا میکنیم رویکردهایی مانند ahp و anp کامتر هستند، بایستی نقاط قوت و ضعف این تکنیک ها را بررسی کرد. مهمترین عامل تاثیر گذار بر چرا تاپسیس فازی استفاده می شود این است که این تکنیک به سوالات کمتری نیاز دارد. در صورتی که رویکردهای AHP و ANP به تعداد سوالات بیشتری در پرسشنامه خود نیاز دارند. بنابراین در مسائلی با ابعاد بزرگ و یا متوسط، تعداد سوالات تکنیک AHP و ANP می تواند به حتی ۱۰ هزار سوال و یا بیشتر هم برسد. این در حالی است که در رویکرد topsis برای این تعداد سوال تقریبا به ۴۰۰ سوال می رسد. و همچنین، برای مسئله ای که به ۱۰۰۰ سوال نیاز دارد، در رویکرد topsis به ۱۰۰ سوال یا کمتر میرسد. اما خب سایر تکنیک های دیگر مانند ویکور هم همین مزیت ها را دارند، پس چرا fuzzy topsis؟ در این تکنیک همانطور که بیان شد، همزمان فاصله شاخص ها از ایدآل های مثبت کمینه و از ایدآل های منفی بیشینه می شود. بنابراین، این تکنیک به سایر تکنیک های مشابه از لحاظ تعداد سوالات پرسشنامه ارجحیت دارد.

تصميم‌گيري چيست

اگر فعاليت­هاي مختلف مديريت را در نظر آوریم به وضوح مشاهده مي‌شود كه جوهر نماي فعاليت­هاي مديريت تصميم‌گيري است (سید محمد الوانی و محبوبه خسروی ۱۳۸۹). تصميم‌گيري از اجزاي جدايي ناپذير مديريت به شمار مي‌آيد و در هر وظيفة مديريت به نحوي جلوه‌گر  است. در تعيين خط مشي‌هاي سازمان، در تدوين هدف­ها، طراحي سازمان، انتخاب، ارزيابي و در تمامي افعال و اعمال مديريت تصميم‌گيري جزء اصلي و ركن اساسي است. مدير همواره مواجه با مواردي است كه اخذ تصميم را از جانب او طلب كند و كيفيت و چگونگي اين تصميم‌ها است كه ميزان توفقيق و تحقق هدف­هاي سازمان را معين مي‌كند (سید محمد الوانی و محبوبه خسروی ۱۳۸۹). از اين رو آنشايي با شيوه‌ها و روش­هاي تصميم‌گيري و آگاهي از تكنيك­هاي اخذ تصميم براي مديران واجد اهميت بسيار بوده و با بهره‌گيري از اين شيوه‌ها و ابزارها است که توانائی مدیران در اخذ تصمیم­های کارآمدتر و موثرتر افزایش می یابد.

ویژگیهای یک تصمیم خوب

انعطاف پذیری: چون شرایط حاکم بر موقعیت اجرای تصمیم متغیر است و هر آن می­تواند تحت تاثیر عوامل مختلف قرار گیرد، در اتخاذ تصمیم باید عنصر انعطاف­پذیری و وفق با شرایط اضطراری و تغییرات احتمالی لحاظ شود (الوانی ۱۳۸۵).

دور اندیشی: درهر تصمیم، آینده نگری ­و­ تجزیه­و­تحلیل اطلاعات نقش بسیار مهمی دارد و تصمیم­گیرنده باید با توجه به اطلاعات گذشته و شرایط موجود و تجزیه درست اطلاعات درک و تصور واقع بینانه ای از آینده داشته باشد (الوانی ۱۳۸۵).

قابل درک بودن: درک صحیح جوانب و ویژگی­های هر کاری بسیار ضروری است و اگر درک صحیح نباشد انتظار عمل صحیح نیز نمی­رود. تصمیم­گیرنده تصمیم را باید به طریقی مطرح نماید که زیر دستان با توجه به اطلاعات و درکشان دقیقا منظور تصمیم­گیرنده را بفهمند (الوانی ۱۳۸۵).

قابلیت برقراری هماهنگی: اگر قسمتهای مختلف سازمان هر کدام به دنبال رسیدن به اهداف خاص قسمت خود باشند بودند آن که سازمان را به عنوان یک کل متشکل از اجزاء مد نظر داشته باشند، این امر می تواند تحقق اهداف سازمان را مختل نماید. لذا چون هر قسمت و کار هر قسمت تاثیر بسزائی روی قسمت­های دیگر دارد مدیر سازمان باید بین قسمتهای مختلف ارتباط منظم (هماهنگی) ایجاد نماید (الوانی ۱۳۸۵).

روش topsis فازی یکی از معروف ترین روش های تصمیم گیری چند معیاره (MCDM) می باشد که توانایی حل مسائل دو سطحی را دارد. تکنیک topsis اولین بار توسط ون و یون ارائه شد. همچنین به راحتی با سایر تکنیک ها از جمله فرایند تحلیل سلسله مراتبی (ahp) و فرایند تحلیل شبکه ای (anp) قابل ترکیب است. تعریف رویکرد topsis fuzzy را می توان بصورت “شباهت به راه حل ایده آل با اعداد فازی” بیان کرد.

در این پست آموزش تکنیک topsis fuzzy در اکسل تهیه شده است. در مثال عددی topsis fuzzy آموزش گام به گام topsis fuzzy آموزش داده شده است. شما می توانید جزوه topsis fuzzy را با جستجو عبارت “تاپسیس filetype:doc” در گوگل با فرمت ورد پیدا کنید. البته آموزش روش تاپسیس pdf به مراتب در گوگل بیشتر یافت می شود که می توانید به سایت sid.ir مراجعه کنید. همچنین برای جستجوی فایل پاورپوینت کافی است جستجو کنید تاپسیس فازی+ppt.

نرم افزاری اختصاصی برای تکنیک مزکور وجود ندارد و بهترین نرم افزار در حال حاضر اکسل می باشد که به خوبی می تواند محاسبات را انجام دهد. بنابراین نرم افزار روش تاپسیس فازی همان کد نوشته شده در اکسل است.

یکی از محورهای مهم مطالعات امکان سنجی یک پروژه، ارزیابی اقتصادی آن است. هر پروژه صرف­نظر از نوع و اندازه باید صرفه اقتصادی داشته باشد. زمانی که ایده­های متفاوتی جهت کاهش هزینه­ها و انتخاب مطرح می­شد، مدیران به دنبال راه حل های مختلفی بودند تا بتوانند بهترین تصمیم را اتخاذ کنند. اما وجود پارامترهای فراوان محاسبات را گاهی انقدر پیچیده می کرد که تصمیم گیرندگان توان لازم برای تصمیم­گیری را نداشته و نمی­توانستند اطمینانی از درستی تصمیم خود پیدا کنند. از طرف دیگر نگرش های متفاوت به یک موضوع خاص باعث می شد تا نتایج یکسانی حاصل نشود. به عبارت دیگر در مورد یک طرح برخی از محاسبات طرح را اقتصادی جلوه می داد و بعضی دیگر کلا آن را رد می کرد. این موضوع سبب توجه دست اندرکاران به استاندارد نمودن تعاریف و محاسبات گردید. اما مشکل اصلی، یعنی پیچیدگی عملیات محاسباتی هنوز باقیمانده است.

تصمیم­گیری آگاهانه و منطقی، موفقیت یا شکست تمامی پروژه های خرد و کلان اقتصادی را تضمین می کند. مقدمه این تصمیم گیری های آگاهانه انتخاب فرآیندی جامع و مؤثر به منظور مشکل­یابی و انتخاب راه حل مناسب آن مسأله است. گردآوری کامل و صحیح اطلاعات، در گام مشکل­یابی بسیار حائز اهمیت است. از دیگرسو علی­رغم تکنیک­های متنوع حل مسأله، توجه به تکنیک مناسب هر موضوع و به کارگیری سطح مناسبی از خلاقیت راهگشا و حیاتی است.

یکی از مهمترین نیازهای مدیران و متولیان برای تصمیم گیری آگاهانه، به کارگیری تکنیک مقایسه معیارهای کمی و کیفی طرح هاست که به صورت انتخاب از میان مجموع راهکارها بر اساس حداقل های مورد پذیرش، شرایط مطلوب اقتصادی و کارایی مناسب فنی تعریف می­شود.

همچنین لازم به ذکر است که آموزش روش topsisدر spss ممکن نیست و این روش در نرم افزار spss گنجانده نشده است. برای آموزش روش تاژسیس فازی شما را به تماشای رایگان فیلم آموزش تاپسیس فازی دعوت میکنم.

کلیک  آموزش روش ahp فازی در اکسل (fahp) فیلم

دیدگاه ها

6 نظر در مورد مقاله “ آموزش روش تاپسیس فازی در اکسل (گام به گام) فیلم ” ثبت شده است
 • رضا اکبری

  سلام. جناب رضایی آموزش شما بطور گام به گام گفته شده؟ منظورم اینه از مقدمه MCDM شروع شده یا اینکه فقط همین آموزش فایل اکسله؟

  ۲۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

  • esmaeil

   سلام آقای اکبری گرامی
   آموزشی که برای روش تاپسیس فازی تهیه شده کاملترین آموزش در فضای مجازی و همچنین کتب درسیه. اول مقدمه ای از روش های تصمیم گیری چند معیاره گفته شده و بعد طراحی پرسشنامه و … . دواقع، همین مقدمه خودش کلی اطلاعات شما رو بالا میبره. کل ساختار روش های MCDM دستتون میاد و میفهمید به چه روشی نیاز دارید. پر طرفدارترین پارت شاید همین پارت اول باشه. حتما از دستش ندید. آموزش روش تاپسیس فازی در اکسل در واقع آخرین پارت این مجموعه هسش. هر آموزش، بخصوص روش تاپسیس فازی، ابتدا تئوری این روش گفته شده و بعد نحوه بدست پیاده سازی در اکسل. در نهایت هم فایل اکسل برای دانلود در دسترس قرار گرفته شده.

   ۲۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

 • مازیار نعمتی

  سلام آقای رضایی. فایل اکسل بدست آوردن وزن در بسته دانلودی موجود هست؟

  ۲۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

  • esmaeil

   سلام آقای نعمتی گرامی
   بله برای بدست آوردن وزن طبق آموزش فایل اکسلی تهیه شده که همین فایل را میتونید همراه با پکیج دانلود کنید.

   ۲۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

 • مهدیه حسینی

  سلام
  آقای رضایی من دنبال یک آموزش همراه با پیاده سازی مثل تاپسیس فازی در اکسل هستم. به محاسبات هر قسمت نیاز دارم. میتونید برام تهیه کنید. هزینه هم هرچقد شد تقبل میکنم

  ۲۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

  • esmaeil

   سلام خانم حسینی گرامی
   این آموزش در حل حاضر موجود هست. شما میتونید آموزش روش تاپسیس فازی در اکسل رو تهیه کنید. برای دیدن پیش نمایش این آموزش هم میتونید به صفحه مربوط به دانلود برید و پیش نمایش روش تاپسیس فازی در اکسل رو مشاهده کنید. اما اگر آموزش تخصصی مد نظر دارید، مثل نحوه انجام پروژه شما در اکسل، میتونیم این کار رو تقبل کنیم. در این صورت لطفا با شماره ای که در قسمت تماس با ما درج کردیم تماس بگیرید.

   ۲۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *