آموزش روش ahp فازی
author avatar
بروزرسانی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۲۰

آموزش روش ahp فازی در اکسل (fahp) فیلم

برای اولین بار در فضای مجازی


مدرس:اسماعیل رضایی
پارت اول:مقدمه ای بر تصمیم گیری چند معیاره
پارت دوم:طراحی پرسشنامه
پارت سوم:ادغام پرسشنامه
پارت چهارم:محاسبه نرخ ناسازگاری(روش بدار ویژه)
پارت پنجم:تئوری آموزش روش AHP فازی
پارت ششم:آموزش تکنیک چانگ
پارت هفتم:پیاده سازی چانگ در اکسل همراه با نمونه فایل
پارت هشتم:آموزش نرم افزار اکسپرت چویس


دانلود آموزش

مشاهده پیش نمایش این آموزش

تصمیم گیری چند معیاره چیست و شامل چه روش هایی می شود؟

تصمیم گیری چند معیاره به دو بخش تصمیم گیری چند هدفه و تصمیم گیری چند شاخصه تقسیم می‌شود. در تصمیم گیری چند هدفه ما با روش هایی سر و کار داریم که شامل چندین هدف می شوند و معمولاً بر اساس مدل های برنامه ریزی ریاضی خطی حل می شوند. این روشها گاها بر اساس تکنیک های جانبی دیگر مانند تکنیک stem حل می شوند. در این روش های جانبی می توان اهداف را با یکدیگر ادغام کرده و یک تابع یک هدف را تشکیل دهید به گونه ای که اهداف در محدودیت ها قرار می گیرند اما این رویکردها تنها می توانند اعداد را شامل شوند. در واقع تنها برای اعداد کمی قابل استفاده هستند اما برای متغیرهای کیفی قابل استفاده نیستند مگر اینکه این متغیرهای کیفی را بر اساس یک مقیاس به متغیرهای کمی تبدیل کنیم. در چنین شرایطی نیز سرعت کار پایین می آید و مسئله دقت کافی را ندارد. همچنین بایستی که بر اساس یک تکنیک نسبتا پیچیده مسئله را حل کنیم.

مهمتر از همه آنکه در مسائل دنیای واقعی ای کیفی زیادی هستند که بر مسئله تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال متغیرهای پایداری که شامل متغیرهای زیست محیطی و اجتماعی نیز می‌شوند در بعد اجتماعی ما نمی توانیم یک عدد را به مسئله اجتماعی نسبت دهید. اما می‌توانیم آن را بر اساس یک متغیر کیفی تعریف کنیم و در مورد مسئله ای که پیش رو داریم تصمیم بگیریم که از لحاظ بعد اجتماعی آن گزینه در چه سطحی قرار دارد. به عنوان مثال زمانی که قرار است انتخاب یک کارخانه سیمان را تصمیم‌گیری کنیم و رتبه بندی کنیم می توانیم بر اساس متغیرهای کیفی میزان اثرگذاری این کارخانه بر وضعیت اجتماعی و زیست محیطی محیط را بررسی کنیم و یک عدد یا یک متغیر کلامی را نسبت دهیم.

به عنوان مثال می‌گوییم میزان تاثیر گذاری احداث کارخانه سیمان بر شهر تهران و وضعیت اجتماعی مردم نسبتا بالاست و این نسبتا بالا بودن که یک متغیر کیفی است را می‌توانیم با عددی مانند ۵ نشان دهیم. همچنین می توانیم میزان هزینه ای که این کارخانه برای شهر تهران دارد را با استفاده از متغیرهای کمی نشان دهیم. یعنی رویکرد های تصمیم گیری چند معیاره و به خصوص روش ahp فازی قابلیت این را دارند که بتوانند هم‌زمان متغیرهای کمی و کیفی را در نظر بگیرند.

پس تکنیک های تصمیم گیری چند شاخصه برتری قابل توجهی نسبت به تکنیک های تصمیم گیری چند هدفه برای مسائل از جنس رتبه بندی و تصمیم گیری دارند. معمولا برای غلبه بر ابهام در نظر کارشناسان از اعداد فازی استفاده می شود. یعنی زمانی که کارشناسان در مورد مسئله‌ای دارای نظر قطعی نیستند و نمی توانند به طور قطع نظر دهند که آن پدیده و یا آن معیار میزان اهمیتش نسبت به معیار دیگر دقیقا چقدر است از اعداد fuzzy استفاده می‌شود. اعداد fuzzy بر اساس اعداد fuzzy مثلثی و ذوزنقه‌ای تعریف می شوند.

در اعداد fuzzy مثلثی که بیشتر در روش ahp فازی از آن استفاده می شود عدد وسط معرف عدد قطعی است و یک کران پایین و یک کران بالا برای میزان حداقل و حداکثری که این عدد می‌تواند اتخاذ کند در نظر گرفته می‌شود. و حتی گاها یک آلفا برش نیز در نظر گرفته می‌شود که این آلفا برش نشان می‌دهد که عددی که در آن باز هم قرار می‌گیرد با چه اعتمادی در آن باز قرار می گیرد. معمولا آلفا برشت به طور پیش فرض برابر با یک در نظر گرفته می‌شود. اما می‌توان آلفا برش های کمتری را در نظر گرفت که در واقع برای غلبه بیشتر بر ابهام از آنها استفاده می شود.  البته غلبه بر ابهام به تنها اعداد فازی مثلثی و یا حتی و ذوزنقه ای ختم نمی‌شود در بسیاری از مسائل ممکن است که شما دیده باشید که آن این مسائل از روش AHP fuzzy بازی استفاده می‌کنند. یعنی اعداد فازی را هر کدام از کرانه ها را به شکل یک بازه در نظر می‌گیرند و اصطلاحاً روش ahp فازی بازه ای و خاکستری می گویند.

تکنیک تحلیل سلسله مراتبی روش ahp فازی تفاوت ها و تشابهات های فراوانی دارند و در واقع روش ahp فازی همان روش ahp است. در روش تحلیل سلسله مراتبی ما جدول مقایسه های زوجی را بر اساس بردار ویژه به دست می آوریم اما در حالت fuzzy ما وزن جدول مقایسات زوجی را با استفاده از تکنیک آنالیز توسعه چانگ به دست می‌آوریم. زمانی که این اوزان برای تمامی جدول ها به دست آمد می‌توانیم با استفاده از رویکرد ای اچ پی غیر فازی مسئله را حل کنیم در واقع تنها تفاوتی که این دو تکنیک دارند در جدول مقایسات زوجی آنها و محاسبه وزن این جداول است. از این رو می‌توان که روش ahp فازی در اکسپرت چویس را نیز حل کرد.

در نرم افزار اکسپرت چویس تنها کافی است که ما سربرگی که مخصوص وارد کردن وزن ها به طور مستقیم است را انتخاب کنیم و وزنی که از تکنیک آنالیز توسعه چانگ به دست آمده است را در این ماتریس ستونی وارد کنیم. در واقع در نرم افزار اکسپرت چویس ما چندین آپشن داریم که بتوانیم جدول مقایسه زوجی خود را یا به عبارتی پرسشنامه را وارد کنیم. یکی از این آپشن ها وارد کردن وزن مستقیم است که ما در این مرحله از آن استفاده می‌کنیم و مورد دیگر ماتریس مقایسات زوجی است که مخصوص حالت غیر fuzzy می باشد. همچنین امکان وارد کردن پرسشنامه به طور مستقیم برای یک کارشناس نیز وجود دارد. اگر اوزان را به طور مستقیم در نرم افزار وارد کنید به طور اتومات نرم افزار جدول مقایسه زوجی را برای شما پر می‌کند اما این جدول مقایسه زوجی متناظر با جدول مقایسه زوجی که شما داشتید و بر اساس آن وزن را بدست آورده اید نمی باشد.

قضاوت­های افراد در مورد ارجحیت‌ها اغلب برای تخمین ارزش یا اهمیت غیر­شفاف است. یکی از روش­ها برای غلبه بر عدم قطعیت، منطق fuzzy است. که در مسئله ahp (تحلیل سلسله مراتبی) بکار می رود. تئوری fuzzy اولین بار توسط لطفی­ عسگرزاده (۱۹۶۵) برای هماهنگی عدم قطعیت درک بشر از مدل ارائه شد. معمولاً اعداد fuzzy را با نماد “~” بالای عدد نشان می‌دهند. این اعداد در اشکال مختلفی نمایش داده می­شود. یکی از آن‌ها به صورت عدد fuzzy مثلثی است که در شکل زیر نشان داده شده است.

روابط جبری این اعداد بصورت زیر تعریف می شود. فرض کنید M1 و M2 دو عدد fuzzy باشند که به صورت M1=(a,b,c) و M2=(d,e,f) تعریف می شوند. آنگاه داریم:

M1+M2=(a+d,b+e,c+f)

M1-M2=(a-d,b-e,c-f)

M1*M2=(a*d,b*e,c*f)

M1/M2=(a/f,b/e,c/d)

از این اعمال در محاسبات آموزش رویکرد ahp fuzzy استفاده می شود.

در روش ای اچ پی fuzzy، جدول مقایسات زوجی با استفاده از آنالیز توسعه چانگ یا تکنیک تحلیل توسعه ای چانگ حل می شود. در واقع تنها تفاوت دو رویکرد در نحوه بدست آوردن وزن جدول مقایسات زوجی است. در رویکرد ای اچ پی، از رویکرد بردار ویژه استفاده می شود. در حالی که در رویکرد fuzzy، از آنالیز توسعه چانگ. سایر مراحل مشابه هستند. بنابراین، تحلیل توسعه ای چانگ برای بدست آوردن وزن یک جدول مقایسه زوجی بصورت زیر بدست می آید. فرض کنید که ماتریس مقایسه زوجی ای بصورت زیر داشته باشیم هر درایه آن یک عدد فازی بصورت Mij=(lij, mij, uij) باشد.

آنگاه، ابتدا مجوع سطرها محاسبه می شود.

در مرحله بعد مجموع کل اعداد فازی محاسبه شده و بعد معکوس می کنیم.

سپس، محکوس بدست آمده در مجموع سطرها که در مرحله قبلتر محاسبه شد ضرب می شود و اعداد fuzzy جدید را si می نامیم. در واقع، برای هر سطر یک si داریم. در مرحله بعد، بایستی بزرگی هر سطر نسبت به سر دیگر را محاسبه کنیم. یعنی، بعنوان مثال، s1 نسبت به سایر si ها بغیر از خودش. برای هر سطر، زمانی که بزرگی نسبت به سایر سطرها محاسبه می شود، بزرگترین عدد حاصل را یادداشت میکنیم. سپس، برای سایر سطرها نیز این پروسه را تکرار میکنیم. یعنی، به ازای هر سطر، یک عدد بدست می آید که بزرگترین بزرگی نسبت به سایر سطرها به جز خودش است. این اعداد همان وزن های هر سطر می باشند. که پس از نرمالسازی، تبدیل به اوزان نرمالایز می شوند.

بزرگی هر سطر نسبت به سطر دیگر از طریق رابطه زیر بدست می آید.

همچنین مقدار این بزرگی بصورت گرافیکی در شکل زیر نشان داده شده است.

این تکنیک بر اساس تحلیل مغز انسان برای مسائل پیچیده پیشنهاد گردیده است. از آنجا که درک پدیده ها و مسائل بزرگ پیچیده برای ذهن انسان می تواند مشکل آفرین باشد، از این رو تجزیه یک مسئله بزرگ به عناصر جزئی آن (با استفاده از یک ساختار رده ای) می تواند به درک انسان کمک نماید. در این رویکرد ارتباط هر عنصر با سایر عناصر باید در ساختار سلسله مراتبی و در سطوح مختلف مشخص گردیده و ارتباط هدف اصلی موجود از مساله با پائین ترین رده موجود از سلسله مراتب تشکیل شده دقیقا روشن می شود. در ساختار AHP هر عنصر از یک سطح معین، تحت تسلط برخی یا کلیه عناصر موجود در سطح بلافاصله بالاتر از خود می باشد.

رویکرد تحلیل سلسله مراتبی برای اولین بار توسط ساعتی در سال ۱۹۸۷ ارائه شد. رویکرد ای اچ پی fuzzy همانند ahp بر اساس ضرب ماتریس های تصمیم بدست می آید. با این تفاوت که در تکنیک FAHP، وزن جدول مقایسات زوجی با استفاده از آنالیز توسعه چانگ بدست می آید. درحالی که وزن جدول مقایست زوجی ahp با استفاده از رویکردهایی از جمله بردار ویژه یا لاگرانژ.

محاسبه نرخ ناسازگاری فازی در اکسل

برای حالت قطعی می توانید از طریق لینک زیر فایل اکسل کد نویسی شده برای محاسبه نرخ ناسازگاری و اوزان عوامل با استفاده از روش بردار ویژه را دانلود کنید.

دانلود فایل اکسل نرخ ناسازگاری

برای محاسبه نرخ ناسازگاری جدول مقایسات زوجی فازی دو راه وجود دارد. یک راه این است که ما بر اساس متغیرهای کلامی مقایسات را انجام دهیم و جدول مقایسات زوجی را تشکیل دهیم، آن ها را متناظر کنیم با یک عدد قطعی و هم چنین یک عدد فازی. یعنی این که شما زمانی که مقایسات زوجی را انجام می دهید و می گویید که گزینه الف نسبت به گزینه ی ب دارای اهمیت متوسط است، یعنی آن مقایسه متناظر با عددی مثل ۳ هست و یا عدد فازی متناظر (مانند  (۱,۳,۵)) . خب این دو عدد متناظر با متغیر کلامی هستند که ما تعریف کرده ایم، یعنی زمانی که ما مقایسات را انجام می دهیم بیس کار ما بر روی متغیرهای کلامی است و نه اعداد فازی و یا غیر فازی. بنابراین ما می توانیم برای به دست آوردن نرخ ناسازگاری جدول مقایسات زوجی اعداد قطعی را قرار دهیم و بعد از این که اعداد قطعی را قرار دادیم، نرخ ناسازگاری را بر اساس بردار ویژه به دست بیاوریم. همان طوری که ما نرخ ناسازگاری را برای جدول مقایسات زوجی در حالتی که از اعداد قطعی استفاده می کردیم بیاییم و برای حالت فازی هم به این صورت به دست بیاوریم. سازگاری به معنای این است که ما بررسی کنیم که آیا تصمیم گیرندگان زمانی که به سئوالات جواب دادند حواسشان بوده که جواب هایی بدهند که جواب های قبلی را نقض نکند یا نه. یعنی نباید نظری که می دهند با نظر قبلی شان مغایرت داشته باشد.

انواع روش محاسبه نرخ ناسازگاری جدول مقایسات زوجی فازی

 معمولا نرخ ناسازگاری کمتر از ۱/۰ حساب می شود و اگر بیشتر از این مقدار باشد ما باید جدول مقایسات زوجی را در واقع برگشت بدهیم و از تصمیم گیرندگان و یا خبرگان بخواهیم که آن را دوباره پر کنند. اما روش دیگری هم برای به دست آوردن نرخ ناسازگاری وجود دارد به اسم روش گوس و بوچر. این روش دو نکته را ملاک قرار می دهد یکی این که بر اساس اعداد وسط در اعداد فازی می آیند و بر اساس یک سری مراحل نرخ ناسازگاری را به دست می آورند و در حالت بعدی از میانگین هندسی کران پایین و کران بالای اعداد فازی استفاده می کنند. همان طوری که در روش قبلی آمدیم و نرخ ناسازگاری را به دست آوردیم این جا هم نرخ ناسازگاری به دست می آید و بعد از این که این دو نرخ به دست آمد اگر هر دو کمتر از ۱/۰ بودند آن موقع ما جدول مقایسات زوجی فازی را می پذیریم. و در غیر این صورت مجددا آن ها را ارجاع می دهیم تا این که مقادیر قابل قبولی به دست بیاید. خب هر دوی این روش ها روش هایی هستند که خیلی شباهت به هم دارند منتها در روش گوس و بوچر  ما می آییم برای کران پایین و بالا از میانگین هندسی استفاده می کنیم و یک مرحله اضافه تر را انجام می دهیم. در این روش ما علاوه بر این که ما می توانیم نرخ ناسازگاری را به دست بیاوریم حتی می توانیم مقادیر وزن ها را هم به دست بیاوریم. یعنی هم زمان هم می توانیم این روش را جایگزین در واقع روش قبلی کنیم و هم جایگزین روش چانگ کنیم. در روش چانگ زمانی که ما مقادیر وزن ها را به دست می آوردیم ممکن بود که یک سری از موارد صفر شوند که این بستگی به این داشت که ما در مقایساتی که انجام می دهیم به چه میزان مثلا یک عامل را نسبت به عامل دیگر اهمیتش را بالا در نظر بگیریم. زمانی که ما اهمیت یک عامل را نسبت به یک عامل دیگر خیلی بالا در نظر بگیریم این باعث می شود که عوامل دیگر خیلی به سمت صفر نزدیک شوند و این یکی از ایرادات روش آنالیز توسعه چانگ بود و البته در روش گوس و بوچر هم ممکن هست که همچین حالتی رخ دهد اما اگر شما از این روش استفاده کردید می توانید که توجیه تان این باشد که در روش چانگ وزن ها خیلی هایشان به سمت صفر میل می کردند، مخصوصا زمانی که تعداد شاخص ها یا معیارهایی که ما در جدول های مقایسات زوجی داریم تعداد شان زیاد باشد.

پیشنهاد شریف نگار برای روش بدست آوردن نرخ ناسازگاری در جدول فازی

البته ما پیشنهادی هم داریم که فکر می کنم پیشنهاد ما در بیشتر مواقع شاید به نفع شما باشد. خب پیشنهاد شریف نگار این است که شما زمانی که می خواهید نرخ ناسازگاری را به دست بیارید بر اساس همان روش اول عمل کنید. یعنی این که بیایید و بر اساس متغیر های کلامی مقایسات تان را انجام دهید و آن ها را متناظر کنید با یک عدد فازی و یک عدد غیر فازی. بر اساس آن عدد قطعی جدول مقایسات زوجی غیر فازی را تشکیل دهید و مقادیر ناسازگاری را به دست بیاورید و اگر ok بود که مرحله ی بعدی را انجام می دهید (ادامه روش AHP یا ANP). در غیر این صورت آن را ارجاع می دهید. خب چون خیلی از اساتید نمی دانند که روش دیگری هم وجود دارد و همچنین این که بیشتر مقالات از این رویکرد استفاده کرده اند، این رویکرد یک رویکردی خیلی منطقی است و اسمی هم برای آن وجود ندارد چون مانند یک اصل می ماند و همه انتظار داریم که به این صورت به دست بیاورند و برای همین اسمی هم برای آن وجود ندارد . اما در روش گوس و بوچر، این روش متفاوت تر با قاعده ی اصلی هست که ما پیش می گیریم برای این که بخواهیم نرخ ناسازگاری یک جدول مقایسات زوجی را به دست بیاوریم، و برای همین اسم این نویسندگان را روی این روش گذاشته اند.

مشکلات پیش رو در به دست آوردن نرخ ناسازگاری فازی

زمانی که شما نرخ ناسازگاری یک جدول مقایسات زوجی را به دست می آورید یک سری مشکلات هستند که باعث می شوند شما در آن جدول مقایسات زوجی تان نتوانید یک مقدار سازگار را به راحتی به دست بیاورید و یا اگر یک مقدار با سازگاری بالا را به دست آوردید باعث می شود که زمانی که تعداد تصمیم گیرندگان شما زیاد هستند به ناچار بعضی از جدول های مقایسات زوجی شما تکراری باشند. همچنین برای هر جدول مقایسات زوجی که شما می خواهید به دست بیاورید زمان زیادی را باید صرف کنید تا بتوانید آن جدول مقایسات زوجی را تهیه کنید. مهم تر از همه، زمانی که شما آن ها را دستکاری می کنید باعث می شود که به سختی شما بتوانید آن گزینه هایی را به دست بیاورید که شما انتظار داشتید. اما تیم شریف نگار می تواند بر اساس پرسش نامه هایی که شما به دست می آورید رتبه هایی را که مد نظر شما هستند بدست بیاوریم و در کم ترین زمان و بالاترین کیفیت کار شما را انجام دهیم. در واقع تیم شریف نگار داده ها را دستکاری نمی کند اما بر اساس پرسش نامه ای که شما تهیه می کنید و خروجی می گیرید ما بر اساس سطر اولی که تصمیم گیرندگان شما پر کرده اند پیش می رویم و مابقی خانه های جدول مقایسات زوجی را پر می کنیم. چون زمانی که یک تصمیم گیرنده در واقع جدول مقایسات زوجی را پر می کند و مقدار ناسازگاری آن بالا می شود به خاطر این است که همان طوری که در بالا گفتیم دقت نکرده است که قبلا چه نظری را داده است.

در مورد محصولات شریف نگار

برای مشاوره ی رایگان و همچنین عضویت در کانال تلگرام ما می توانید به آدرس های زیر مراجعه نمایید. چانچه در مورد روش تصمیم گیری چند معیاره تمامی روش ها از جمله ANP و AHP و تاپسیس، مورا، ویکور و هر روش دیگری می توانید با ما تماس بگیرید و از مشاوره ی رایگان استفاده نمایید. همچنین برای دانلود ویدئوهای آموزشی می توانید که عنوان ویدئو یا روش را در قسمت جستجو در همین وب سایت سرچ کنید و فیلم های آمزشی را که ما تهیه کرده ایم دانلود نمایید. تمامی فیلم های آموزشی از ۰ تا ۱۰۰ تهیه شده اند که ابتدا از مقدمه ای در مورد روش های تصمیم گیری چند معیاره شروع می شوند و بعد از آن مطالبی در مورد نحوه ی تهیه پرسش نامه برای روش مربوطه توضیح داده می شود. همچنین در قسمت های بعدی در مورد نحوه ی به دست آوردن اوزان و نرم افزار مربوطه صحبت کرده ایم. پس اگر روش شما AHP است ما در مورد نرم افزار اکسپرچویس آموزش تهیه کردیم و در قالب همان فیلم آموزشی می توانید این موارد را هم داشته باشید. و اگر روش شما ANP است شما می توانید  در همان فایل و در پارت ششم آموزش نرم افزار سوپردسیژن را داشته باشید؛ و حتی اگر شما حالت فازی را دارید ما آموزش به دست آوردن جدول مقایسات زوجی به روش چانگ را در همان فایل ها قرار داده ایم که شما می توانید دانلود نمایید. همچنین تمامی فایل ها توسط آقای اسماعیل رضایی تهیه شده و تماما دارای کیفیت یکسان هستند. پس بسیار متفاوت با وبسایت های دیگری هستند که هر روش را یک شخص تهیه کرده است و کیفیت همه آموزش ها یکسان نیست. چنانچه سئوالی داشتید می توانید با ما در میان بگذارید و برای استعلام قیمت در مورد پروژه خودتان می توانید که مستقیما با ما تماس بگیرید.

 

پرسشنامه AHP فازی

پرسشنامه دو روش مشابه است. با این تفاوت که اعداد فازی هستند. به عبارتی شما سوالات خود را بر اساس مقیاس کلامی تعریف میکنید. بنابراین می توانید به مقیاس کلامی خود در تصمیم گیری چند معیاره (MCDM) عدد فازی و یا لیکرت نسبت دهید. وزن نهایی گزینه ها در روش FAHP بصورت نزولی مرتب می شود. یعنی از زیاد به کم. هرچه وزن بیشتر، گزینه در اولویت تر.

رویکردهایی هایی مانند تاپسیس، vikor و … با ahp متفاوت هستن. در ahp تمام مقایسات زوجی است.

آموزش روش ahp فازی در اکسل (fahp) فیلم

کلیک  آموزش روش ahp (ای اچ پی) در اکسل و اکسپرت چویس

دیدگاه ها

16 نظر در مورد مقاله “ آموزش روش ahp فازی در اکسل (fahp) فیلم ” ثبت شده است
 • احمد

  سلام
  همه آموزش عالی بود اما یه پیشنهاد دارم که میتوهه کارتونو خیلی بولد کنه. پیشنهادم اینه که یک ویدئوی معرفی تهیه کنید و بدر مورد معرفی بخش های مختلف صحبت کنید. در این ویدئو بطور بگید که قسمت های دیگه چطور به هم کانت میشن. البته میدونم که در هر ویدئو این مطلب گفته شده. اما در انتهای و ابتدای هر ویدئوگفته شده. فک میکنم اگه یک ویدئوی جدا اختصاص بدید به این بخش خیلی عالی میشه.

  ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

  • esmaeil

   سلام آقا احمد
   از پیشنهاد شما سپاسگذارم. پیشنهاد خیلی خوبی بود. سعی میکنیم در نظر بگیریم. البته ویدئو ها زیاد هستن اما فک میکنم ارزششو داره که زمان بذاریم و برای همه ویدئو ها تهیه کنیم. باز هم تشکر میکنم بابت پیشنهاد ارزشمندتان.

   ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

 • مهسا آریانفر

  من نیاز دارم که تمامی مراحل روش AHP فازی چانگ را در پایان نامه بیاورم. آیا چنین فایل یا آموزشی دارید؟

  ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

  • esmaeil

   سلام خانم آریانفر
   بله. در آموزش روش AHP فازی، آموزش روش چانگ در اکسل موجود هستش. همچنین تئوری روش چانگ هم جداگانه آموزش داده شده. در آموزش روش چانگ در اکسل هم میتونید مشاهده کنید که تمامی مراحل این روش چانگ در اکسل پیاده شده و میتونید که خروجی را در پایان نامه بیارید. برای مشاهده نمونه، میتونید بر روی پیش نمایش کلیک کنید.

   ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

 • محمد معتمدی

  آموزش شما مثال هم حل کرده؟

  ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

  • esmaeil

   سلام جناب معتمدی عزیز
   بله. در این آموزش مثالی از نحوه رتبه بندی چندین ماشین بر اساس چهار معیار طراحی شده. همچنین نحوه بدست آوردن اوزان نهایی و رتبه بندی، هم در فایل اکسل بصورت دستی گفته شده و هم اشاره شده که چطور میتونید در نرم افزار اکسپرت چویس انجام بدید.

   ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

 • نگین کلانتری

  سلام
  آموزش تهیه پرسشنامه AHP فازی را از کجا میتوانم تهیه کنم؟

  ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

  • esmaeil

   سلام خانوم کلانتری گرامی
   در قسمت دوم از آموزش روش AHP فازی، نحوه تهیه پرسشنامه آموزش داده شده. مهم نیست روش شما فازیه و یا غیر فازی، پرسشنامه هر دو مشابهه. درواقع، شما مقایسات رو بر اساس متغیرهای کلامی انجام میدید و به هر متغیر کلامی یک عدد فازی یا غیر فازی میتونید نسبت بدید. پس میتونید در گوگل سرچ کنید “قالب پرسشنامه AHP شریف نگار”. فایلی که پیدا کردید برای روش AHP میتونید برای AHP فازی بکار ببرید. سعی کنید هر جا گفته AHP، شما تبدیل به AHP فازی کنید. اعدادی هم که بصورت ۱، ۲ و … نوشته شده، بالای هر کدوم یک علامت ~ بذارید. به همین راحتی.

   ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

 • ابوالفضل

  سلام جناب مهندس. من تمام توضیحات در مورد نحوه پاسخگویی به سوالات را در داخل پرسشنامه ذکر میکنم اما متاسفانه چند صفحه می شود و کسی مطالعه نمی کند. راهکار شما چیست؟

  ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

  • esmaeil

   درورد آقا ابوالفضل عزیز
   توضیحات شما در مورد نحوه پاسخگویی به سوالات باید بسیار خلاصه باشه. نیازی نیست داخل پرسشنامه کلی توضیحات و دستورالعمل بیارید. به اندازه ای که بتونید در پایان نامه بیارید و بلامانع باشه کافیه. بخاطر اینکه شما هر چقدر هم که کتبی توضیح بدید باز هم نیازه که توضیحات شفاهی هم بدید. درواقع، شخص تصمیم گیرنده یا پاسخ دهنده باید کاملا آگاه باشه که چطور باید پاسخ بده که کیفیت داده های کسب شده ما بالا باشه. همچنین اگر درست جواب بدن، ناسازگاری هم پایین میشه. پس حتما شما باید کامل برای افراد شفاها توضیح بدید که کار چیه و چه چیزی رو اونها باید پاسخ بدن. اصلا اینطور فکر نکنید که ممکنه در سلامت اطلاعات مشکلی ایجاد بشه. برعکس، با این کار اعتبار داده های شما بالا میره.

   ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

 • vahid

  بنده یه خرید داشتم از مجصول محاسبه fahp در اکسل علیرغم کسر مبلغ از حساب تراکنش را ناموفق اعلام کرد
  لطفا پیگیری فرمایید
  متشکرم

  ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

  • آموزش روش های AHP ANP TOPSIS VIKOR

   سلام آقا وحید گرامی،
   بابت اختلال پیش آمده بدلیل بروز رسانی سایت عذر خواهی میکنم. همکارانمون با شما تماس گرفتند. یک لینک دانلود موقت برای شما ایجاد شد که میتونید در ایمیلتون دریافت کنید.
   موفق و پیروز باشید

   ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

 • سمانه

  سلام
  من این آموزش رو تهیه کردم و دیدم واقعا کیفیت بالایی داشت. از استاد عزیز تشکر می کنم بابت ضبط این آموزش فوق العاده، بسیار کاربردی بود. تمامی مطالب به خوبی گفته شده بود اما جا داره که یه پیشنهاد برای هرچه بهتر شدن این آموزش بهتون بدم، یک ویدئوی کوتاه در حد یک دقیقه میشه ضبط کنید و در اون به معرفی سر فصل های آموزش بپردازید که افرادی که دنبال یه قسمت خاصی از آموزش هستند بتونن به راحتی دسترسی به این بخش داشته باشند. ممنون

  ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

  • آموزش روش های AHP ANP TOPSIS VIKOR

   سلام تشکر از شما دوست عزیز بابت پیشنهاد ارزندتون، چشم در آپدیت های بعدی آموزش روش ahp فازی حتما قرار داده می شود.

   ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

 • فاطمه

  سلام وقت بخیر . وزنی که از روش توسعه چانگ دراکسل محاسبه کردید وزن شاخص هاست که باید در نرم افزار وارد کرد تا وزن گزینه ها بدست اید درسته؟

  ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

  • آموزش روش های AHP ANP TOPSIS VIKOR

   سلام
   بله درسته. در نرم افزاز وزن جدول مقایسات زوجی غیرفازی با روش بردار ویژه بدست میاد.چون نرم افزار نمیتونه حالت وزن جدول مقایسات زوجی فازی بدست بیاره پس میانبر میزنیم.وزن رو با چانگ بدست میاریم بعد ادامه روش ahp غیر فازی رو ادامه میدیم. چون همه مراحل ahp فازی و غیر فازی یکیه با این تفاوت که وزن جدول مقایسات زوجیشون از روش دیگه بدست میادـ

   ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *