author avatar
بروزرسانی در تاریخ ۱۳۹۹/۰۸/۳۰

نمونه پرسشنامه روش ahp در این بخش تهیه شده است است که شما می توانید با الگوبرداری از آن برای مسئله خود آن را توسعه دهید.  این نمونه پرسشنامه ahp استاندارد بوده و حداکثر اطلاعات مورد نیاز را می‌توانید از این فایل استخراج کنید.

در تکنیک فرایند تحلیل سلسله مراتبی یک ساختار از بالا به پایین وجود دارد که بسته به نوع مسئله ممکن است است علاوه بر معیار و زیر معیار, گزینه نیز وجود داشته باشد.  البته برخی از  تکنیک فرایند تحلیل سلسله مراتبی برای یافتن یک ابزار اندازه گیری استفاده می کنند.. در این گونه مسائل گزینه وجود ندارد و وزن زیر معیارها به دست می آید.

نمونه پرسشنامه ahp رایگان فایل word (doc)

در ابتدای تشکیل نمونه پرسشنامه  ahp  ابتدا ارتباطات مشخص می‌شوند. سپس جدول های مقایسات زوجی را تشکیل داده و خانه های آن را خالی می گذاریم.  هر سلول در این جدول مقایسه زوجی  متناظر با یک سوال می باشد.  البته شما نیاز ندارید که برای تمام خانه های یک جدول مقایسه زوجی سوال طراحی کنید. زیرا قطر اصلی برابر با یک است و پایین قطر اصلی با بالای قطر اصلی رابطه عکس دارد.  به این معنی که اگر سوالات را برای بالای قطر اصلی طراحی کنید عددی که به دست می آید را را میتوانید معکوس کنید و آن را برای عنصر متناظر در پایین قطر اصلی در نظر بگیرید.  مثال اگر  مقایسه A نسبت به B برابر ۳ باشد آنگاه مقایسه B نسبت به A برابر یک سوم است.

در ابتدای فایل سوالات جهت استخراج متغیرهای کیفی طراحی شده است. این سوالات مربوط به عواملی چون سن،  میزان تحصیلات،  سابقه و غیره می شود.  در ابتدای فصل چهارم پایان نامه می‌توانید با ترسیم نمودار برای متغیرهای کیفی در مورد جامعه آماری خود صحبت کنید.

کلیک  نمونه پرسشنامه ahp رایگان فایل word (doc)

فرایند تحلیل سلسله مراتبی 

در این پاراگراف قصد داریم  قدری بیشتر در مورد این تکنیک صحبت کنیم.  این تکنیک از محبوب ترین و کامل ترین روش های تصمیم گیری چند شاخصه است که امروزه محبوبیت ویژه‌ای دارد. به این دلیل که می‌تواند همزمان متغیرهای کمی و کیفی را در نظر بگیرد. بعلاوه امکان در نظر گرفتن بیش از دو سطر وجود دارد برخلاف سایر رویکرد ها که تنها برای مسائل دو سطحی طراحی شده اند، در اینجا می‌توان مسائل با تعداد سطر های دلخواه را نیز مدل سازی کرد.  نرم افزار مخصوص این تکنیک اکسپرت چویس است.   در این نرم افزار امکان محاسبه اوزان جدولهای مقایسه زوجی به همراه  مقدار ناسازگاری وجود دارد. همچنین در ادامه وزن های به دست آمده در ماتریس تصمیم قرار داده می شود تا ماتریس های تصمیم در یکدیگر ضرب شده و نتیجه نهایی را به دست دهد. این نرم افزار این قابلیت ویژه را دارد که تمام این مراحل را با دقت بالایی انجام دهد. یکی دیگر از قابلیت های نرم افزار سوپر دسیژن در این است که امکان تحلیل حساسیت را فراهم می آورد.  همانطور که میدانید یک مسئله بایستی که آنالیز شود تا اثبات شود که نتایج از قبل مشخص نبودند و به اصطلاح عوامل ما قابل مقایسه اند.  قابل مقایسه بودن به این معنی است که  نتایج برای تصمیم گیرنده بدیهی نبوده است. یعنی اگر قرار باشد یک خودرو هدیه بگیریم و دغدغه بابت هزینه نداشته باشیم، بین یک پراید و یک خودروی فراری قطعاً همه فراری را انتخاب می کنند.  یا به اصطلاح برای این مسئله این دو گزینه قابل مقایسه نیستند.  اما اگر  بخواهیم هزینه پرداخت کنیم و بین خودروهای پراید و تیبا یکی را انتخاب کنیم آنگاه مسئله چندان ساده به نظر نمی رسد و بایستی در مورد آن فکر کنیم و معیارهای مختلفی را در نظر بگیریم.

کلیک  نمونه پرسشنامه ahp رایگان فایل word (doc)

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *