انجام پایان نامه تحلیل پوششی داده ها (DEA) فازی و قطعی و SBM

روش تحلیل پوششی داده ها یا dea هم فازی و هم غیر fuzzy از رویکردهای پرطرفدار در زمینه ارزیابی عملکرد می باشد. مشاوهر انجام پروژه و پایان نامه dea بدون واسطه توسط تیم شریف نگار انجام می شود.

لطفا برای هماهنگی و دریافت مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید.

تلفن تماس شریفنگار 09035557794

  موبایل: 09035557794

تلفن: 09035558817

ایمیل: sharifnegar.ir@gmail.com

[contact-form-7 id=”10″ title=”تماس با ما”]

روش تحلیل پوششی داده ها چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

تکنیک dea برای ارزیابی عملکرد شرکت ها بکار برده می شود. در واقع، زمانی که برای یک سازمان اقداماتی انجام شده و یک سری خروجی گرفته ایم می توانیم عملکردمان را بسنجیم. این اقدامات انجام شده تحت عنوان ورودی ها یا inputs و خروجی های گرفته شده به عنوان output در نظر گرفته می شود. عملکرد از تقسیم مجموع این خروجی ها بر ورودی ها تحت محدودیتی کنترلی که مقدار عملکرد را بین صفر و یک قرار می دهد، بدست می آید. این تعریفی واضح و روان از این تکنیک است.

همانطور که گفته شد، هر جایی که سازمانی وجود داشته باشد می توان از رویکرد تحلیل پوششی داد ها استفاده کرد. درست مانند تصمیم گیری چند معیاره. از این رو این روش ها بسیار محبوب می باشند چون به راحتی می توان یک موضوع برای پایان نامه مشخص کرد و به اندازه کافی نوآوری دارد. به هر حال، این DEA آنقدرها هم ساده نیست، اگرچه تعیین موضوع پایان نامه برای آن ساده  به نظر می رسد. تحلیل پوششی داده ها را می توان به حالت فازی و قطعی (غیر فازی) تقسیم کرد. برای هر دو حالت مدل های فراوانی وجود دارد. اما همه آنها بر اساس دو مدل دسته بندی می شوند، در مدل خروجی محور، خروجی ها در محدودیت ها برابر یک در نظر گرفته می شود، و در مدل ورودی محور، ورودی ها برابر با یک در نظر گرفته می شود.

موضوع پایان نامه DEA

برای انتخاب موضوع پایان نامه تحلیل پوششی داد ها می توانید سازمانی را در نظر بگیرید که تا بحال در مورد آن ارزیابی عملکردی صورت نگرفته است. اگر پیدا نکردید نگران نباشید. چون تحلیل کارایی برای شرکت ها در زمان ها مختلف تغییر می کند. یعنی حتی اگر در مورد یک شرکت خاص پایان نامه ها و پروپوزال های زیادی نوشته شده باشد باز هم می توانید در مورد آن پایان نامه بنویسید. به شرط آنکه در بازه زمانی جدید که تا بحال کسی انجام نداده است موضوع خود را انتخاب کنید.

پروپوزال تحلیل پوششی داده ها

انتخاب پروپوزال مهمترین مرحله از انجام پایان نامه dea است. بخاطر اینکه مسیر را مشخص می کند. اگر کسی پروپوزال و مسیر شما را اشتباه ببندد، شما نمی توانید رساله خود را به اتمام برسانید. گاهی افرادی از رشته هایی مانند حقوق، معماری، هنر و…. پروپوزال های تحلیل پوششی داد ها را انجام می دهند در حالی که تخصصی ندارند. بنابراین، شخص به دردسر می افتد و کسی قادر به انجام تز او نیست. گاهی هم این موضوع برای دانشجو بسیار گران تمام میشود. علاوه بر اینکه مجبور است هزینه هنگفتی برای اتمام کار خود بپردازد، مجبور می شود یک و یا دو ترم بخاطر به تعویق افتادن کارش شهریه ثابت بپردازد.

قیمت پایان نامه dea

بسته به شرایط مدل و شخص انجام دهنده متفاوت است. در موسسه های انجام رساله، معمولا 2 ملیون و 500 و یا 3 میلیون قرارداد بسته می شود. اما به شخص انجام دهنده نهایتا 1 میلیون می رسد. بنابراین، دانشجویی که کار را به عده میگیرد معمولا از میان پایان نامه های گذشته یک کار را سمبل می کند و تحویل می دهد. از آنجا که موسسه هم علمی نسبت به dea ندارد توانایی بررسی صحت کار را ندارد. به همین دلیل، همه چیز به شانس دانشجوی سفارش دهنده بستگی دارد که استادش چقدر با موضوع آشنا باشد و چطور برخورد کند. تازه این بهترین حالت است، همانطور که در بالا اشاره شد، بسیاری از افراد انجام دهنده از رشته های غیر مرتبط می باشند که حتی یک جمع و تفریق ساده را هم در رشته خود انجام نداده اند.

مدل های رایج DEA

مدل اولیه روش تحلیل پوششی داد ها، مدل BCC بود که به شکل زیر فرموله می شود.

مدل BCC (بی سی سی)
مدل BCC (بی سی سی)

مقادیر y و x متغیرهایی هستند که قرار است بدست آوریم که ترتیب برابر با مقادیر خروجی و ورودی است. همچنین u و v ها نیز مقادیر ضریب خروجی و ورودی ها هستند. این ضرایب همان اعدادی هستند که شما به عنوان داده در اختیار دارید. در این مدل، مقادیر تابع هدف که مقدار عملکرد یا کارایی را مشخص می کند می توانند بیشتر از یک باشند. اما بعدها، این مدل توسعه پیدا کرد و با در نظر گرفتن مقدار خروجی برابر با عدد یک به مدل CCR تبدیل شد. شکل مدل CCR را در زیر میبینید.

مدل CCR (سی سی آر)
مدل CCR (سی سی آر)

انجام مدل SBM (اس بی ام) یا مدل سنجه مبتنی بر متغیرهای کمکی

رویکرد SBM برای زمانی که ورودی ها و خروجی ها ممکن است به یک نسبت تغییر نکنند بکار برده می شود. این رویکرد، بطور مستقیم بر اساس مازاد ورودی و کمبود خروجی ها عمل می کند. مدل sbm عملکرد و کارایی واحدها را دقیقتر بیان می کند. با در نظر گرفتن تعاریف پارامترها و متغیرهایی که در بالا تعریف شد، مدل SBM (اس بی ام) بصورت زیر مدل می شود.

مدل SBM (اس بی ام)
مدل SBM (اس بی ام)