author avatar
بروزرسانی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۰۶

پروژه طراحی ایجاد صنایع رشته مهندسی صنایع

شاید شما هم به فکر ایجاد واحد های صنعتی یا هر کار جدیدی افتاده باشید و از خود سوال کنید که آیا ایجاد این واحد صنعتی مفید است یا نه. با این مقدمه میریم به سراغ درس طراحی ایجاد صنایع.

در درس طراحی ایجاد صنایع ما با تکنیک های اقتصادی و فنی آشنا می شویم که با آن می توانیم ایجاد یا عدم ایجاد واحد های صنعتی را پیشنهاد دهیم که به آن امکان سنجی نیز گفته می شود. اما دلیل اصلی این مطالعات را می توان در ۳ پرسش زیر خلاصه کرد که عبارتند از:

 • آیا می توان مجوز های لازم را اخذ کرد؟
 • آیا این طرح می تواند برای سرمایه گذار از لحاظ اقتصادی توجیه پذیر باشد؟
 • آیا می توان برای این طرح منابع مالی دیگر، از جمله وام توجیه کرد؟

در یک کلام درس طراحی ایجاد صنایع را می توان امکان سنجی برای به وجود آمدن یک طرح یا یک کار جدید دانست. در واقع کار جدید می تواند واحد های صنعتی، طرح های خدماتی، تحقیقاتی و غیره باشد.

امکان سنجی پروژه طرح ریزی

مطالعات امکان سنجی برای رسیدن به یک چشم انداز درباره ی انجام پروژه و یا عدم انجام پروژه است. مطالعات امکان سنجی بر اساس مواد زیر است.

 • نحوه تامین مواد اولیه اعم از قیمت، حمل و نقل، محل تامین که می تواند خارج از کشور نیز باشد و مشکلات و سختی های ترخیص کالا نیز به آن افزوده خواهد شد.
 • محیط کارخانه و نحوه انتخاب محل تاسیس کارخانه که باید بر اساس ایده (بازار گرا، مواد گرا) اولیه ساخته و پرداخته شود (بازار گرا یعنی محل فروش محصول از طریق بازار امکان پذیر است و باید نزدیک بازار ساخته شوند مثل کارخانجات لبنیات_مواد گرا ها هم مثل کارخانه تولید مواد اولیه و واحد های مادر مثل پتروشیمی ها).
 • ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز کارخانه
 • نیروی انسانی متخصص و غیر متخصص، کار مند
 • حوزه ی مالی کارخانه که عبارت است از هزینه ای که سرمایه گذار می کند، منابع مالی سایر که می تواند وام باشد و هزینه های تولید و سود که همگی در حوزه مالی کارخانه قرار دارند.
کلیک  دانلود فایل PDF مدیریت ریسک

امکان سنجی اولیه ممکن است ما را به قطعیت انجام یا عدم انجام پروژه نرساند در این صورت امکان سنجی تفضیلی نیز به چرخه افزوده خواهد شد.

اگرطول ایجاد یک طرح تا پایان آن را ۳ مرحله در نظ بگیریم،به صورت زیر تعریف می شوند.

 1. مرحله قبل از شروع سرمایه گذاری
 2. مرحله حین سرمایه گذاری
 3. مرحله پایان کار و بهره برداری

مرحله اول همان طراحی ایجاد صنایع است که به ایجاد و یا عدم ایجاد یک طرح،پیشنهاد نهایی را می دهد.

مرحله دوم طرح ریزی واحد های صنعتی و کنترل پروژه است.

مرحله سوم که مرحله پایانی چرخه ایجاد یک طرح است، ابتدا باید به صورت آزمایشی و در صورت برآورد خواسته ها به صورت دائمی بهره برداری شود.

کارهایی که در مرحله سرمایه گذاری باید انجام داد عبارت است از طراحی سیستم های برنامه ریزی و کنترل، طراحی دقیق محصول، طراحی و انتخاب تکنولوژی و ماشین آلات، زمان بندی اجرای پروژه، آموزش، ساختمان سازی، راه اندازی وغیره.

تا اینجا با مفهوم و نحوه عملکرد طراحی ایجاد صنایع آشنا شدیم.برای تفهیم بیشتر آن چه گفته شد شماتیک مراحل طی شده را ترسیم می نماییم.شماتیک ما متشکل از سه مرحله a تا c است.

مرحله a:

ایده جالب برای سرمایه گذاری←بررسی امکانات موجود اعم از مالی،ملکی←امکان سنجی توسط مهندس طراحی ایجاد سیستم←امکان سنجی ثانویه در صورت نیاز← و تصمیم  برای انجام پروژه

مرحله b:

اخذ موافقت ها و مجوز های لازم←طراحی ساختمان←تهیه و نصب ماشین آلات و تجهیزات←اموزش به پرسنل و جذب نیروهای جدید←راه اندازی

مرحله  c:

بهره بردای به صورت آزمایشی و در صورت عدم بروز مشکل..←بهره برداری دائمی

کلیک  دانلود فایل PDF رایگان KANBAN

حالا توضیحات تکمیلی و کلی مراحل بالا  را عرض می کنیم.ایده می تواند در هر موضوعی باشد و به سلیقه سرمایه گذار و مشوق های آن بستگی دارد.اما به صورت کلی باید ایده در چاچوپ ملی و برای پیشرفت کشور از هر لحاظ، از جمله اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مفید باشد و شناخت کلی از امکانات موجود در کشور برای سرمایه گذاری در دسترس باشد.در کل ایده مفید باید بتواند دسته ای از موارد زیر را در بر بگیرد تا به سود و کارآیی لازم برسد.

۱_امکان گسترش نوع تولید داشته باشد مثلا گاوداری در کنار یک کارخانه لبنیات

۲_امکان پیوند با صنایع داخلی و بین المللی

۳_شناسایی محصولات وارداتی و بررسی امکان ساخت آن ها در داخل کشور

۴_شناسایی مناطق محروم و منابع آن ها به جهت رفع محرومیت و نیروی انسانی ارزان

۵_شناسایی منابع زیر زمینی موجود در کشور که امکان فراوری آن ها وجود دارد مثل ذغال،نفت ، طلا و سایر فلزات و غیره.

۶_موجود بودن نیروی متخصص برای تولید و از همه مهمتر وجود منابع مالی برای تامین مخارج

۷_امکان صادرات برای آن وجود داشته باشد مخصوصا در کشور های همسایه.

نکته هایی در مورد مطالعات امکان سنجی

مطالعات امکان سنجی می تواند حتی برای واحد های موجود و ساخته شده نیز به کار رود که عناوین آن ها می شود طرح توسعه،تغییر نوع تکنولوژی،از همه مهم تر ایجاد خطوط جدید،افزایش کیفی و کمی میزان تولید،به روز کردن سیستم ها و روش های کار و از این دست موارد که به شدت در واحد های تولیدی نیاز است.

معمولا مطالعات امکان سنجی بین چند نفر اتفاق می افتد که صاحب ایده و پروژه،مهندس صنایع،حسابدار،وکیل خبره برای گرفتن مجوز های لازم و آشنایی کامل با قوانین،کارشناس تکنولوژی مربوطه،بازاریاب حرفه ای،کارشناس ساختمان و غیره.

کلیک  نمونه فایل پروژه MSP (ام اس پی) کنترل پروژه (15 فایل)

مطالعات امکان سنجی مانند تمام مطالعات انسان ها می تواند خطا داشته باشد که البته طبیعی است.اما میزان خطا ها نباید از مقداری بیشتر باشد در غیر این صورت می تواند سرمایه و وقت را تلف کند.میزان خطایی(به صورت درصد) که قابل چشم پوشی در مراحل امکان سنجی است برابر است با:

الف)تشخیص امکان سرمایه گذاری ۲۰_۳۰

ب)امکان سنجی اولیه ۱۰_۲۰

پ)امکان سنجی تفضیلی ۵_۱۰

نحوه انجام مطالعات امکان سنجی

ابتدا ایده یا همان محصول را در ذهن تداعی می کنیم.سپس به بازار نگاه می کنیم و میزان عرضه و تقاضای این محصول و ظرفیت کارخانه را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهیم.ظرفیت کارخانه رابطه ی مستقیمی با تکنولوژی هایی که انتخاب می کنیم دارد،پس انتخاب ابزارالات و ماشین آلات و آزمایشگاه های مجهز نیز مهم می باشد.بعد از بررسی کارخانه و سیستم های موجود در آن به سراغ مواد اولیه می رویم و برآوردی از آن ها را به دست می آوریم.تا اینجا محصول،بازار و سیستم های موجود در کارخانه و مواد اولیه بررسی شد.حال به سراغ نیروی انسانی می رویم و برآودی از آن را نیز به دست می آوریم.تخمینی از فضا های مورد نیاز را نیز بررسی می کنیم.فضا های مورد نیاز می تواند انباری،محل بارگیری و محل غذاخوری و …باشد.

محل تعیین کارخانه نیز یکی از موضوعات مهم مطالعه است.خب حالا زمانبندی برای اجرای پروژه را مورد مطالعه قرار می دهیم.وتنها چیزی که مانده بررسی های مالی و اقتصادی پروژه است.

منظور از بررسی های مالی و اقتصادی تعیین برآورد های حاصل از فروش،هزینه های بهره برداری و هزینه های سرمایه گذاری است.و در پایان نتیجه گیری برای انجام یا عدم انجام پروژه گرفته می شود.

برای دانلود آموزش روش ANP از قسمت فروشگاه سایت نسبت به تهیه آن اقدام فرمایید.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *