author avatar
بروزرسانی در تاریخ ۱۳۹۹/۰۸/۳۰

محاسبه نرخ ناسازگاری فازی در اکسل

برای حالت قطعی می توانید از طریق لینک زیر فایل اکسل کد نویسی شده برای محاسبه نرخ ناسازگاری و اوزان عوامل با استفاده از روش بردار ویژه را دانلود کنید.

دانلود فایل اکسل نرخ ناسازگاری

برای محاسبه نرخ ناسازگاری جدول مقایسات زوجی فازی دو راه وجود دارد. یک راه این است که ما بر اساس متغیرهای کلامی مقایسات را انجام دهیم و جدول مقایسات زوجی را تشکیل دهیم، آن ها را متناظر کنیم با یک عدد قطعی و هم چنین یک عدد فازی. یعنی این که شما زمانی که مقایسات زوجی را انجام می دهید و می گویید که گزینه الف نسبت به گزینه ی ب دارای اهمیت متوسط است، یعنی آن مقایسه متناظر با عددی مثل ۳ هست و یا عدد فازی متناظر (مانند  (۱,۳,۵)) . خب این دو عدد متناظر با متغیر کلامی هستند که ما تعریف کرده ایم، یعنی زمانی که ما مقایسات را انجام می دهیم بیس کار ما بر روی متغیرهای کلامی است و نه اعداد فازی و یا غیر فازی. بنابراین ما می توانیم برای به دست آوردن نرخ ناسازگاری جدول مقایسات زوجی اعداد قطعی را قرار دهیم و بعد از این که اعداد قطعی را قرار دادیم، نرخ ناسازگاری را بر اساس بردار ویژه به دست بیاوریم. همان طوری که ما نرخ ناسازگاری را برای جدول مقایسات زوجی در حالتی که از اعداد قطعی استفاده می کردیم بیاییم و برای حالت فازی هم به این صورت به دست بیاوریم. سازگاری به معنای این است که ما بررسی کنیم که آیا تصمیم گیرندگان زمانی که به سئوالات جواب دادند حواسشان بوده که جواب هایی بدهند که جواب های قبلی را نقض نکند یا نه. یعنی نباید نظری که می دهند با نظر قبلی شان مغایرت داشته باشد.

انواع روش محاسبه نرخ ناسازگاری جدول مقایسات زوجی فازی

 معمولا نرخ ناسازگاری کمتر از ۱/۰ حساب می شود و اگر بیشتر از این مقدار باشد ما باید جدول مقایسات زوجی را در واقع برگشت بدهیم و از تصمیم گیرندگان و یا خبرگان بخواهیم که آن را دوباره پر کنند. اما روش دیگری هم برای به دست آوردن نرخ ناسازگاری وجود دارد به اسم روش گوس و بوچر. این روش دو نکته را ملاک قرار می دهد یکی این که بر اساس اعداد وسط در اعداد فازی می آیند و بر اساس یک سری مراحل نرخ ناسازگاری را به دست می آورند و در حالت بعدی از میانگین هندسی کران پایین و کران بالای اعداد فازی استفاده می کنند. همان طوری که در روش قبلی آمدیم و نرخ ناسازگاری را به دست آوردیم این جا هم نرخ ناسازگاری به دست می آید و بعد از این که این دو نرخ به دست آمد اگر هر دو کمتر از ۱/۰ بودند آن موقع ما جدول مقایسات زوجی فازی را می پذیریم. و در غیر این صورت مجددا آن ها را ارجاع می دهیم تا این که مقادیر قابل قبولی به دست بیاید. خب هر دوی این روش ها روش هایی هستند که خیلی شباهت به هم دارند منتها در روش گوس و بوچر  ما می آییم برای کران پایین و بالا از میانگین هندسی استفاده می کنیم و یک مرحله اضافه تر را انجام می دهیم. در این روش ما علاوه بر این که ما می توانیم نرخ ناسازگاری را به دست بیاوریم حتی می توانیم مقادیر وزن ها را هم به دست بیاوریم. یعنی هم زمان هم می توانیم این روش را جایگزین در واقع روش قبلی کنیم و هم جایگزین روش چانگ کنیم. در روش چانگ زمانی که ما مقادیر وزن ها را به دست می آوردیم ممکن بود که یک سری از موارد صفر شوند که این بستگی به این داشت که ما در مقایساتی که انجام می دهیم به چه میزان مثلا یک عامل را نسبت به عامل دیگر اهمیتش را بالا در نظر بگیریم. زمانی که ما اهمیت یک عامل را نسبت به یک عامل دیگر خیلی بالا در نظر بگیریم این باعث می شود که عوامل دیگر خیلی به سمت صفر نزدیک شوند و این یکی از ایرادات روش آنالیز توسعه چانگ بود و البته در روش گوس و بوچر هم ممکن هست که همچین حالتی رخ دهد اما اگر شما از این روش استفاده کردید می توانید که توجیه تان این باشد که در روش چانگ وزن ها خیلی هایشان به سمت صفر میل می کردند، مخصوصا زمانی که تعداد شاخص ها یا معیارهایی که ما در جدول های مقایسات زوجی داریم تعداد شان زیاد باشد.

کلیک  ahp مخفف چیست (به چه معنا است)

پیشنهاد شریف نگار برای روش بدست آوردن نرخ ناسازگاری در جدول فازی

البته ما پیشنهادی هم داریم که فکر می کنم پیشنهاد ما در بیشتر مواقع شاید به نفع شما باشد. خب پیشنهاد شریف نگار این است که شما زمانی که می خواهید نرخ ناسازگاری را به دست بیارید بر اساس همان روش اول عمل کنید. یعنی این که بیایید و بر اساس متغیر های کلامی مقایسات تان را انجام دهید و آن ها را متناظر کنید با یک عدد فازی و یک عدد غیر فازی. بر اساس آن عدد قطعی جدول مقایسات زوجی غیر فازی را تشکیل دهید و مقادیر ناسازگاری را به دست بیاورید و اگر ok بود که مرحله ی بعدی را انجام می دهید (ادامه روش AHP یا ANP). در غیر این صورت آن را ارجاع می دهید. خب چون خیلی از اساتید نمی دانند که روش دیگری هم وجود دارد و همچنین این که بیشتر مقالات از این رویکرد استفاده کرده اند، این رویکرد یک رویکردی خیلی منطقی است و اسمی هم برای آن وجود ندارد چون مانند یک اصل می ماند و همه انتظار داریم که به این صورت به دست بیاورند و برای همین اسمی هم برای آن وجود ندارد . اما در روش گوس و بوچر، این روش متفاوت تر با قاعده ی اصلی هست که ما پیش می گیریم برای این که بخواهیم نرخ ناسازگاری یک جدول مقایسات زوجی را به دست بیاوریم، و برای همین اسم این نویسندگان را روی این روش گذاشته اند.

مشکلات پیش رو در به دست آوردن نرخ ناسازگاری فازی

زمانی که شما نرخ ناسازگاری یک جدول مقایسات زوجی را به دست می آورید یک سری مشکلات هستند که باعث می شوند شما در آن جدول مقایسات زوجی تان نتوانید یک مقدار سازگار را به راحتی به دست بیاورید و یا اگر یک مقدار با سازگاری بالا را به دست آوردید باعث می شود که زمانی که تعداد تصمیم گیرندگان شما زیاد هستند به ناچار بعضی از جدول های مقایسات زوجی شما تکراری باشند. همچنین برای هر جدول مقایسات زوجی که شما می خواهید به دست بیاورید زمان زیادی را باید صرف کنید تا بتوانید آن جدول مقایسات زوجی را تهیه کنید. مهم تر از همه، زمانی که شما آن ها را دستکاری می کنید باعث می شود که به سختی شما بتوانید آن گزینه هایی را به دست بیاورید که شما انتظار داشتید. اما تیم شریف نگار می تواند بر اساس پرسش نامه هایی که شما به دست می آورید رتبه هایی را که مد نظر شما هستند بدست بیاوریم و در کم ترین زمان و بالاترین کیفیت کار شما را انجام دهیم. در واقع تیم شریف نگار داده ها را دستکاری نمی کند اما بر اساس پرسش نامه ای که شما تهیه می کنید و خروجی می گیرید ما بر اساس سطر اولی که تصمیم گیرندگان شما پر کرده اند پیش می رویم و مابقی خانه های جدول مقایسات زوجی را پر می کنیم. چون زمانی که یک تصمیم گیرنده در واقع جدول مقایسات زوجی را پر می کند و مقدار ناسازگاری آن بالا می شود به خاطر این است که همان طوری که در بالا گفتیم دقت نکرده است که قبلا چه نظری را داده است.

کلیک  دانلود فایل PDF مدیریت استرس

در مورد محصولات شریف نگار

برای مشاوره ی رایگان و همچنین عضویت در کانال تلگرام ما می توانید به آدرس های زیر مراجعه نمایید. چانچه در مورد روش تصمیم گیری چند معیاره تمامی روش ها از جمله ANP و AHP و تاپسیس، مورا، ویکور و هر روش دیگری می توانید با ما تماس بگیرید و از مشاوره ی رایگان استفاده نمایید. همچنین برای دانلود ویدئوهای آموزشی می توانید که عنوان ویدئو یا روش را در قسمت جستجو در همین وب سایت سرچ کنید و فیلم های آمزشی را که ما تهیه کرده ایم دانلود نمایید. تمامی فیلم های آموزشی از ۰ تا ۱۰۰ تهیه شده اند که ابتدا از مقدمه ای در مورد روش های تصمیم گیری چند معیاره شروع می شوند و بعد از آن مطالبی در مورد نحوه ی تهیه پرسش نامه برای روش مربوطه توضیح داده می شود. همچنین در قسمت های بعدی در مورد نحوه ی به دست آوردن اوزان و نرم افزار مربوطه صحبت کرده ایم. پس اگر روش شما AHP است ما در مورد نرم افزار اکسپرچویس آموزش تهیه کردیم و در قالب همان فیلم آموزشی می توانید این موارد را هم داشته باشید. و اگر روش شما ANP است شما می توانید  در همان فایل و در پارت ششم آموزش نرم افزار سوپردسیژن را داشته باشید؛ و حتی اگر شما حالت فازی را دارید ما آموزش به دست آوردن جدول مقایسات زوجی به روش چانگ را در همان فایل ها قرار داده ایم که شما می توانید دانلود نمایید. همچنین تمامی فایل ها توسط آقای اسماعیل رضایی تهیه شده و تماما دارای کیفیت یکسان هستند. پس بسیار متفاوت با وبسایت های دیگری هستند که هر روش را یک شخص تهیه کرده است و کیفیت همه آموزش ها یکسان نیست. چنانچه سئوالی داشتید می توانید با ما در میان بگذارید و برای استعلام قیمت در مورد پروژه خودتان می توانید که مستقیما با ما تماس بگیرید.

کلیک  انجام پروژه ANP گروهی با فایل سوپر دسیژن تصمیم گیری چند شاخصه (MADM)

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *