author avatar
بروزرسانی در تاریخ ۱۳۹۹/۰۸/۳۰

نحوه تکمیل پرسشنامه ahp به این صورت است که ابتدا نیاز است شخصی که تصمیم گیرنده است به خوبی توجه شده باشد. یعنی بتوان به صورتی که تصمیم گیرنده کاملا آگاه باشد که چه نظری از او می‌خواهیم. و او را توجیه کنیم.  اگر کارشناسان به نحوه تکمیل پرسشنامه ahp آگاه باشند می توانند نظرات با کیفیتی ارائه دهند. در غیر این صورت پرسشنامه ارزش علمی ندارد. در وب سایت شریف نگار نمونه پرسشنامه ahp قرار داده شده است که می توانید با دانلود آن با نحوه طراحی پرسشنامه ahp آشنا شوید. اما اگر به عنوان کارشناس قصد دارید که پرسشنامه ahp را تکمیل کنید، ما در این مقاله نحوه تکمیل پرسشنامه  تحلیل سلسله مراتبی را به شما می آموزیم.

برای معیارها

برای مقایسه معیارها شما بایستی در نظر بگیرید که با توجه به هدف مسئله که ممکن است مکان یابی و یا انتخاب استراتژی ها باشد تصمیم بگیرید از میان معیارها کدام یک مهمترین است. بنابراین زمانی که  معیارها یا عامل ها و یا شاخص ها قرار است که نسبت به یکدیگر مقایسه شوند اینطور از خود سوال می پرسیم که عامل یک نسبت به عامل دوم کدام یک ارجح تر است و این ارجحیت نسبت به عامل دیگر چقدر است.

برای زیرمعیارها

 در این قسمت شما بایستی از خود سوال کنید که در میان زیر معیارهای یک معیار کدام یک ارجحتر تر بوده و این ارجحیت به چه میزان است. به عنوان نمونه اگر شما معیار هزینه با دو زیر معیار هزینه حمل و نقل و هزینه احداث داشته باشید بایستی از خود سوال کنید که از نظر هزینه، هزینه‌های حمل و نقل نسبت به هزینه های احداث کدام یک ارجح تر بوده و این ارجحیت به چه میزان است.

کلیک  خروجی ahp چیست

برای گزینه ها

گزینه ها نیز نسبت به زیر معیار ها مقایسه می شوند اما اگر زیر معیاری وجود نداشته باشد نسبت به معیار ها مقایسه می شوند.  در واقع گزینه ها نسبت به عامل بالاسری خود مقایسه می شوند. در این مقاله فرض می کنیم که زیر معیار وجود دارد و همان زیر معیارهای معیار هزینه در نظر گرفته می شود. در اینجا گزینه ها نسبت به تک تک این معیارها بایستی مقایسه شوند.  به عنوان نمونه اگر دو گزینه A و B داشته باشیم از خود می‌پرسیم گزینه A نسبت به b کدام یک هزینه حمل و نقل پایین تری دارند. و این ارجح بودن از نظر هزینه به چه میزان است.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *