author avatar
بروزرسانی در تاریخ ۱۳۹۹/۰۸/۳۰

مزایا و معایب روش ahp

روش ahp مانند هر روش دیگر مزایا و معیاب خود را دارد. اگرچه روش ahp بعنوان کاملترین روش تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) بعد از روش anp معرفی شده است اما جالب است بدانید که اخریا بشدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

روش ahp بر اساس مقایسات زوجی بنا نهاده شده است. این مقایسات زوجی بر اساس شاخص سازگاری اعتبارسنجی می شوند. اگر مقدار شاخص ناسازگاری کمتر از ۰٫۱ بود، جدول مقایسات زوجی پذیرفته می شود. در غیر اینصورت، بایستی جدول مقایسات زوجی ارجاع داده شود تا با دقت بیشتری پر شود. این به معنی این است که شخص در نظرات خود بی طرف (subjective) نیست و بلکه متعصب است و نظراتش متعصبانه (objective) است. دلیل دوم که طبق تجربه تیم شریف نگار کشف شده است این است که اگر شاخص مورد نظر در سطر اول نسبت به یک شاخص امتیاز ۵ و نسبت به شاخص دگیر ۱/۷ بگیرد، آنگا هیچوقت نمی توان جدول سازگاری بدست آورد. درواقع اگر فاصله این دو بیش از ۹ باشد (در اینجا فاصله بین ۵ و ۱/۷ برابر با ۱۲ است) هیچگاه جدول سازگار شکل نمیگیرد.

به هر حال، با وجود این معایب هنوز روش ahp بخاطر مزایایش پرکاربرد است. در این روش می توان بیش از یک سطر را در نظر گرفت. همچنین، اگر بحث متعصبانه بودن نظرات را نادیده بگیریم، با توجه به درنظر گرفتن شاخص ناسازگاری می توان گفت که روشی دقیق است.

چنانچه در موردروش ahp سوالی دارید می توانید در کامنت ها بپرسید.

فیلم کامل آموزش روش AHP

این آموزش در چند پارت تهیه شده است که کاملترین آموزشی است که تا به حال درفضای مجازی وجود دارد.

کلیک  گروه تلگرام مهندسی صنایع و مدیریت (پرسش و پاسخ AHP, ANP و تاپسیس و …)

برای تهیه آموزش روش AHP، تمامی آموزش های موجود در دیگر منابع و وبسایت ها مشاهده شده است تا بتوان نقاط ضعف آنها در این پکیج مرتفع شود و جامعترین پکیج ارائه شود. مشاهده سر فصل ها و دانلود

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *