صفحه اصلی » » آموزش روش ahp فازی
حراج
Instagram-39

آموزش روش ahp فازی

تومان15,000 تومان8,000
وضعیت محصول: موجود

آموزش روش ahp فازی در اکسل رایگان (fahp). روش ahp فازی توسعه ای بر روش ahp است در حالتی که در نظر کارشناسان ابهام وجود داشته باشد. این ابهام با اعداد فازی پوشش داده می شود.

شناسه محصول

تاریخ انتشار

۲۴ مرداد ۱۳۹۸

دسته بندی

توضیحات

Rate this post

آموزش روش ahp فازی در اکسل رایگان (fahp)

روش ahp فازی توسعه ای بر روش ahp است در حالتی که در نظر کارشناسان ابهام وجود داشته باشد. این ابهام با اعداد فازی پوشش داده می شود.

این روش بر اساس تحلیل مغز انسان برای مسائل پیچیده و فازی پیشنهاد گردیده است. از آنجا که درک پدیده ها و مسائل بزرگ پیچیده برای ذهن انسان می تواند مشکل آفرین باشد، از این رو تجزیه یک مسئله بزرگ به عناصر جزئی آن (با استفاده از یک ساختار رده ای) می تواند به درک انسان کمک نماید. در این روش ارتباط هر عنصر با سایر عناصر باید در ساختار سلسله مراتبی و در سطوح مختلف مشخص گردیده و ارتباط هدف اصلی موجود از مساله با پائین ترین رده موجود از سلسله مراتب تشکیل شده دقیقا روشن می شود. در ساختار AHP هر عنصر از یک سطح معین، تحت تسلط برخی یا کلیه عناصر موجود در سطح بلافاصله بالاتر از خود می باشد.

روش AHP برای اولین بار توسط ساعتی در سال ۱۹۸۷ ارائه شد. روش ahp فازی همانند غیرفازی بر اساس ضرب ماتریس های تصمیم بدست می آید. با این تفاوت که در روش ahp فازی، وزن جدول مقایسات زوجی با استفاده از آنالیز توسعه چانگ بدست می آید. درحالی که وزن جدول مقایست زوجی غیر فازی با استفاده از روش هایی از جمله بردار ویژه یا لاگرانژ.

پرسشنامه AHP فازی

پرسشنامه ahp فازی همان پرسشنامه ahp غیرفازی است با این تفاوت که اعداد فازی هستند. به عبارتی شما سوالات خود را بر اساس مقیاس کلامی تعریف میکنید. بنابراین می توانید به مقیاس کلامی خود در تصمیم گیری چند معیاره (MCDM) عدد فازی و یا لیکرت نسبت دهید. وزن نهایی گزینه ها در روش ahp فازی بصورت نزولی مرتب می شود. یعنی از زیاد به کم. هرچه وزن بیشتر، گزینه در اولویت تر.

روش هایی مانند تاپسیس، vikor و … با روش ahp متفاوت هستن. در روش ahp تمام مقایسات زوجی است.

 

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

.فقط مشتریانی که این محصول را خریداری کرده اند و وارد سیستم شده اند میتوانند برای این محصول دیدگاه(نظر) ارسال کنند.

برای مشاوره رایگان پروژه و مسئله خود با ما تماس بگیرید. تلفن تماس: 7794-555-0903