خانه / پرسش و پاسخ MCDM / مزایا و معایب روش ahp

مزایا و معایب روش ahp

مزایا و معایب روش ahp

روش ahp مانند هر روش دیگر مزایا و معیاب خود را دارد. اگرچه روش ahp بعنوان کاملترین روش تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) بعد از روش anp معرفی شده است اما جالب است بدانید که اخریا بشدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

روش ahp بر اساس مقایسات زوجی بنا نهاده شده است. این مقایسات زوجی بر اساس شاخص سازگاری اعتبارسنجی می شوند. اگر مقدار شاخص ناسازگاری کمتر از ۰٫۱ بود، جدول مقایسات زوجی پذیرفته می شود. در غیر اینصورت، بایستی جدول مقایسات زوجی ارجاع داده شود تا با دقت بیشتری پر شود. این به معنی این است که شخص در نظرات خود بی طرف (subjective) نیست و بلکه متعصب است و نظراتش متعصبانه (objective) است. دلیل دوم که طبق تجربه تیم شریف نگار کشف شده است این است که اگر شاخص مورد نظر در سطر اول نسبت به یک شاخص امتیاز ۵ و نسبت به شاخص دگیر ۱/۷ بگیرد، آنگا هیچوقت نمی توان جدول سازگاری بدست آورد. درواقع اگر فاصله این دو بیش از ۹ باشد (در اینجا فاصله بین ۵ و ۱/۷ برابر با ۱۲ است) هیچگاه جدول سازگار شکل نمیگیرد.

به هر حال، با وجود این معایب هنوز روش ahp بخاطر مزایایش پرکاربرد است. در این روش می توان بیش از یک سطر را در نظر گرفت. همچنین، اگر بحث متعصبانه بودن نظرات را نادیده بگیریم، با توجه به درنظر گرفتن شاخص ناسازگاری می توان گفت که روشی دقیق است.

 

چنانچه در موردروش ahp سوالی دارید می توانید در کامنت ها بپرسید.

 

 

خلاصه گزارش
تاریخ بازبینی
مورد بازبینی شده
بروز رسانی طبق آخرین مقالات مطالعه شده
نرخ پیشرفت این مطلب
51star1star1star1star1star

درباره‌ی شریف نگار

حوزه فعالیت بهینه سازی و ملسازی ریاضی شامل مباحت تصمیم گیری چند معیاره، نگهداری و تعمیرات بر مبنای قابلیت اطمینان، تحلیل پوششی داده ها و زنجیره تامین.

حتما ببینید

تعداد پرسشنامه در روش ahp – anp – topsis – تاپسیس – madm – mcdm – آنلاین

تعداد پرسشنامه در روش ahp تعداد پرسشنامه در روش ahp می تواند بین ۱ پرسشنامه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان پروژه و مسئله خود با ما تماس بگیرید. تلفن تماس: 7794-555-0903