خانه / PDF رایگان مهندسی صنایع / دانلود فایل PDF مقدمه ای بر مدیریت دانش

دانلود فایل PDF مقدمه ای بر مدیریت دانش

دانلود فایل PDF مقدمه ای بر مدیریت دانش

تاريخچه

تام استوارت در ١٩٩٤ طي مقاله اي در مجله فورچون، اين مسئله را به شركتها يادآوري كرد كه « سرمايه فكري » به آنچه مي دانند بيش از آنچه دارند (سرمايه مادي) اهميت دهند.، يعني به پس از وي، پيتر دراكر دانش را به عنوان پايه هاي رقابت در جامعه فرا سرمايه باوري معرفي كرد. مدیریت دانش اقتصادداني به نام استنفورد پال رومر دانش را تنها منبع بي پاياني ناميد كه با استفاده بيشتر،حجم آن بيشتر مي شود.

در ١٩٩٥ ، دو تن از دانشگاهيان ژاپني به نامهاي نوناكا و هيروتاكا تاكه اوچي كتابي به نام منتشر كردند كه به صورت نقطه عطفي در مطالعات گسترش دانش و « شركت دانش آفرين » استفاده از آن در شركتهاي ژاپني درآمد. در همان سال، دوروتي لئونارد بارتون كتابي به نام درخصوص بررسي آخرين مطالعات مربوط به نقش دانش در توليد ) « سرچشمه هاي دانش » محصولات) به چاپ رساند.

در سالهاي اخير، كتابهاي متعددي در زمينه تشويق مديران به مديريت دانش – بدون ذكر چگونگي انجام آن – چاپ و منتشر شده است. شركتهايي نظير داوكميكال واسكانديا و مشاوراني مديران سرمايه » و « مديران ارشد علمي »، مانند مك كنيزي، ارنست و يانگ و مشاوران آي، بي، ام را به استخدام در آورده اند تا بر سرمايه علمي شركتها نظارت كنند. آنها به پس اندازها، « علمي پيشرفتها و افزايش توليد ناشي از سازماندهي علمي و مديريت دانش اشاره داشته اند.

مفهوم دانش

داده ها

داده ها، رشته واقعيت هايي عيني و مجرد در مورد رويدادها هستند. از ديدگاه سازماني، داده ها به درستي يك سلسله معاملات ثبت شده منظم تلقي شده اند. وقتي يك مشتري وارد جايگاه بنزين شده و باك خودروي خود را پر مي كند، در واقع معامله اي اتفاق افتاده كه به نوعي مي تواند به توصيف شود. زمان انجام معامله، حجم كالاي خريداري شده و مقدار پولي كه بابت « داده » عنوان آن پرداخته مي شود، هر يك، داده اي خاص به شمار مي آيد. اين داده ها، فاقد هر گونه اطلاعاتي درباره علت انتخاب اين جايگاه بنزين توسط مشتري و مراجعه بعدي او هستند.

سازمانهاي نوين، معمولا داده ها را در يك سامانه فناوري ذخيره مي كنند پيتر دراكر به عنوان يكي از نويسندگان معروف متون مديريتي، يادآور شده است كه اطلاعات يعني « هدفدار » و « مربوط » به بياني ديگر از نظر او داده ها به تنهايي « داده هاي مربوط و هدفدار » نيستند.

شركتها، مديريت داده ها را از نظر كمي بر حسب ظرفيت، سرعت و هزينه ارزشيابي مي كنند نگهداري سوابق و بايگاني، نقطه كانوني فرهنگ داده به شمار مي آيد و مديريت موثر داده ها در موفقيت آنها نقش به سزايي دارد. البته اين وضعيت به دو دليل نا درست است : اول اينكه داده ها را مي توان مواد خام عناصر مورد نياز براي تصميم گيري به شمار آورد، البته داده ها نشانگر ربط، بي ربطي و اهميت خود نيستند، اما به هرحال براي سازمانهاي بزرگ اهميت زيادي دارند، چرا كه مواد اوليه ضروري براي خلق اطلاعات به شمار مي آيند.

خلاصه گزارش
تاریخ بازبینی
مورد بازبینی شده
آخرین بازبینی
نرخ پیشرفت این مطلب
51star1star1star1star1star

درباره‌ی شریف نگار

حوزه فعالیت بهینه سازی و ملسازی ریاضی شامل مباحت تصمیم گیری چند معیاره، نگهداری و تعمیرات بر مبنای قابلیت اطمینان، تحلیل پوششی داده ها و زنجیره تامین.

حتما ببینید

دانلود فایل PDF مدیریت زمان

دانلود فایل PDF مدیریت زمان ارزش وقت از ديدگاه قرآن مدیریت زمان در قرآن به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان پروژه و مسئله خود با ما تماس بگیرید. تلفن تماس: 7794-555-0903