خانه / پرسش و پاسخ MCDM / تعداد پرسشنامه در روش ahp – anp – topsis – تاپسیس – madm – mcdm – آنلاین

تعداد پرسشنامه در روش ahp – anp – topsis – تاپسیس – madm – mcdm – آنلاین

تعداد پرسشنامه در روش ahp

تعداد پرسشنامه در روش ahp می تواند بین ۱ پرسشنامه تا حتی چندصدتا باشد. این تعدا به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

در مباحث مدیریتی معمولا تعداد پرسشنامه ها از فرمول کوکران بدست می آید. در این فرمول بر اساس اندازه جامعه، تعداد نمونه که همان تعداد پرسشنامه ها هستند تعیین می شود. بنابراین در روش ahp نیز انتظار می رود که تعداد پرسشنامه های ahp از این فرمول بدست آید. اما از آنجا که تصمیم گیرندگان در روش ahp کارشناسان و خبرگان هستند که تعدادشان انگشت شمار است، بنابراین طبق فرمول کوکران معمولا برای مسئله ahp باید تقریبا همه را در نظر گرفت مگر در مواقعی که تعداد جامعه بالا باشد.

دقت کنید، اگر جامعه آماری شما زیر ۲۸ نفر باشد باید همه را در نظر بگیرید. این قانون است و شما بایستی از قانون تبعیت کنید. اینکه در مقالات تعداد کمتر از ۱۰ تصمیم گیرنده در نظر گرفته می شود بخاطر این است که تعداد کل خبرگان (جامعه آماری) این تعداد است.

 

 

خلاصه گزارش
تاریخ بازبینی
مورد بازبینی شده
ویرایش جدید
نرخ پیشرفت این مطلب
51star1star1star1star1star

درباره‌ی شریف نگار

حوزه فعالیت بهینه سازی و ملسازی ریاضی شامل مباحت تصمیم گیری چند معیاره، نگهداری و تعمیرات بر مبنای قابلیت اطمینان، تحلیل پوششی داده ها و زنجیره تامین.

حتما ببینید

مزایا و معایب روش ahp

روش ahp مانند هر روش دیگر مزایا و معیاب خود را دارد. اگرچه روش ahp بعنوان کاملترین روش تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) بعد از روش anp معرفی شده است اما جالب ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان پروژه و مسئله خود با ما تماس بگیرید. تلفن تماس: 7794-555-0903